Дали 10 години са достатъчни, за да говорим за история на една фирма! Да, ако освен начало, тя има път и ясна стратегия за развитие, които да следва с подходящия екип, при това независимо от трудностите. Чех-Пласт ООД тръгва от един малък цех в гр. Враца, с осем души персонал и един ВАЗ комби.

Но не става дума за тромава структура и петилетни планове, а за гъвкаво и съвременно управление в зависимост от ситуацията, възможностите и най-вече предприемаческия дух на един мениджър – инж. Димитър Иванов. Ето как описва той пътя на фирмата си, чиито продукти познават вече в Белгия, Италия, Австрия, Косово, а може би скоро във Франция и други европейски страни.

Г-н Иванов, вече 10 години фирма „Чех Пласт” е на българския пазар. Как успяхте да развиете бизнеса си в страната и дори за излезете извън нея?
Десет години за нашия динамично развиващ се технически и технологично бранш са наистина много. Фирма “Чех-Пласт” и нейният персонал израсна, укрепна и натрупа опит, като основната причина е непрекъснатото проучване и внедряване на новостите, новите материали и системи. Така името, което си изградихме е на фирма, която може да отговори на изискванията на архитекти и клиенти, да реализира проектите и желанията им с избраните от тях материали и технологии.

В чужбина започнахме да работим по препоръка на български инвеститори и фирми, с работещи българи в тях, познаващи добре качеството, продукцията и коректността на работа в съответната страна. Така по препоръка на нашия клиент Райфайзенбанк ЕАД България, изградихме централата и още четири банкови клона в Косово.

Благодарение партньорствата ни сме изнасяли продукция за Белгия, Италия, Австрия и Косово.

Като се върнете назад във времето, кое даде тласък за напредъка на фирмата?
Безкомпромисността по отношение на качеството на продукцията и сроковете за изработка и монтаж, които ни осигуриха най-добрата реклама. Доволният клиент винаги води нови клиенти. Винаги сме между първите в България фирми, които въвеждат новите материали и технологии при строителството на сгради и продължаваме да го правим.

През какви етапи премина израстването на компанията и реализирането й на пазара?
Започнахме през ноември 2000 година, като фирма за производство на PVC и AL дограма с 8 човека персонал, машини за PVC производство втора употреба и един автомобил ВАЗ 2104 комби.

Още 2001 г. започнахме да използваме нискоемисийно стъкло (твърда емисия) за стъклопакетите, което по това време предлагаха само няколко фирми и това ни даде известен старт в развитието. Съвместно с РЕХАУ ЕООД обучихме персонала си в Австрия и тук на място.
През 2003 г. минахме успешен одит, проведен от съответното упълномощено лице в централата за Източна Европа във Виена. Същата година ние бяхме първите в Източна Европа, които монтирахме PVC фасада “Polytec 50”. От същата година наши обучени специалисти монтираха и окачени алуминиеви фасади и зимни градини.

Със закупуването на база през 2004 г. стратирахме ремонта и на административната част, монтирахме първата ни структурна фасада “FW 50+ SG”, а на другата фасада системата “Polytec 50 PHZ”, сертифицирана фасада за пасивни сгради. Така издържахме успешно изпита си по монтаж на подобен тип системи.

В същия период започнахме да се занимаваме и с облицовки от композитен материал, наричан често ETALBOND и прилаган по определения за това време метод. Той обаче претърпя тотална промяна, защото с помощта на утвърден проект по ФАР закупихме CNC плотер “АXYZ”. Така, с помощта на системна подконструкция “BRAVO” на фирма “Стилмет” успяхме да дадем на клиента нов тип качествена вентилируема фасада.

През 2005 г. официално открихме новата база в гр. Враца, в която вече имаме необходимото оборудване, техника и персонал, съгласно съвременните европейски стандарти.

От началото на 2006 г. заработи и новото италианско оборудване в цеха за стъклопакети, с което произвеждаме стъклопакети с меко покритие на нискоемисийното стъкло и такива с ламинирани стъкла - триплекс.

Наред с ежегодното си одитиране от Рехау, фирма “Чех-Пласт” премина успешна сертификация по ISO 9001-2000 през юни 2006 г., което ни помогна да запазим качеството на продукцията си, при рязкото увеличаване на обема й. В края на 2008 г. успешно премина и изпитване на серията стъклопакети, които изпратихме в Stazione „Sperimentale del Vetro”– Италия за първоначално изпитване на типа на продукта, съгласно EN 1279. Това изпитване е необходимо за поставяне на СЕ знака, задължителен от 01.02.2010 г.

В началото на 2009 г. внедрихме и новата революционна система на РЕХАУ-GENEO, сертифицирана за пасивни къщи, а през май 2010 г. усвоихме и прилагането на и най-новия продукт на производителя на профили - системата “EURO 86”.
   
Наред с прилагането на нови продукти и системи, изпитване и сертифициране, променяхме технологииите и сменяхме старото техническо оборудване с ново. За периода 2006 – 2008 г. поетапно купихме съвременни машини и заменихме ръчните опареции с автоматични, най–вече в цеховете за PVC и алуминиева дограма. Eдновременно с това увеличихме производителността и качеството си.

Разширихме пазарите и търговското си присъствие, като още през 2003 година отворихме офиси в София, Ловеч и Бургас.

През 2007 г. отворихме втори офис в София, като и досега поддържаме всички представителни офиси, въпреки кризата и нерентабилността на някои от тях през последната година.

От септември 2008 г. защитихме и прилагаме Системата за управление на здравето и безопасността при работа BS OHSAS 18001-2007, а от май 2009 г. прилагаме изискванията на системите за качество и стандарта ISO 9001-2008.

През март 2010 г. защитихме стандарта ISO 14001-2004, който определя изискванията по отношение на опазването на околната среда.

Тези ни действия разшириха кръга от възможности и най-вече кандидатстване по обществени поръчки.

Ако трябва да разделя на етапи десетгодишната история на фирмата бих определил 2 етапа.
- Първи етап от 2001 до 2008 г. вкл. – непрекъснат икономически и технологичен растеж, който през 2008 г. се изразява в почти 7 милиона оборот и 740 хил. лева инвестиции
- Втори етап 2009 до 2010 г. – сериозен икономически спад, но ненамаляващ технологичен и технически ръст на фирмата.

Какви са настоящите ви инвестиции и позиции на пазара?
Пазарните позиции на Чех-Пласт не са тези, които би ми се искало и би трябвало да бъдат. Правим всичко възможно да увеличим оборота и съответно пазарния дял, което дава резултат с помощта на различни способи.

По отношение инвестициите – въпреки сериозния спад в обема на производство, респективно минимални и нулеви печалби, инвестираме ограничено и пестеливо.

Дългосрочният план на фирмата за 2009 г. или 2010 г. включваше кандидатстване по ОП „Конкурентоспособност” за закупуване на линия за производство на PVC дограма и обработващ център към цех „Алуминиева дограма”, като за целта през 2008г. закупихме 11000 кв. метра земя в съседство на нашата база. Променената ситуация, следствие световната криза, охлади това наше желание и сега чакаме по-добри времена. Но това не ни спира да инвестираме, когато се налага.

Цех „Алуминиева дограма” имаше нужда от нов циркуляр, челна фреза и ъглонабивна машина, защото старите вече даваха отклонения, с което се влошаваше качеството на сглобките, затова в края на 2009 г. закупихме нови такива машини.

 

С цел подобряване работата на офисите в страната, технологичен, производствен и финансов отдел, през тази пролет закупихме сървър с необходимите лицензирани софтуерни продукти, за да използват тези звена единно работно електронно пространство. И пак повтарям, инвестираме ограничено.

Предвид икономическата криза повечето фирми се насочиха към допълнителни производства или разшириха продуктовото си портфолио. Какъв бе вашия подход?
Да така е. Както вече споменах и ние предприехме такива мерки. Внедряването на различната от конкурентите профилна система на РЕХАУ - GENEO, подходяща за пасивни и нискоенергийни сгради бе първата крачка, която направихме веднага щом РЕХАУ осигури продажбата му в Източна Европа през март 2009 г.

Бяхме първите в страната, а и сега не повече от 5 фирми работим с тази профилна система, което безспорно е благоприятно за нас.

Друга стъпка в посока разширяване на продуктовата гама е подписването през миналата година на договори с представителствата на Хьорман България за индустриални и гаражни врати и с Евростил - за интериорни врати. По този начин увеличихме ангажираността на монтажните групи и не се наложи драстичното им съкращаване.

Освен това през миналата година обучихме наши служители и заработихме с продуктите на германската фирма GEZE (автоматични врати, MSW системи и др.). Подготовка на екипировката и изработването на пробни образци от новата профилна система на РЕХАУ – EURO 86, през май тази година, е последната стъпка в разширяването на продуктовата ни гама.

Усеща ли се промяна в изискванията на инвеститорските и строителните компании и какви са нагласите на клиентите като цяло?
Основната промяна е, че инвеститорите почти изчезнаха, а останалите, както и строителите можем да разделим на две групи. Основната част от компаниите, която за съжаление все повече се увеличава, държи най-вече на цената, без оглед качеството на изработка и монтажа, вида на профила и стъклопакета. За тях най-важна и единствено търсена е цената, както и условията за плащане. Другите строителни компании и инвеститори са наясно, че евтино и качествено няма. Те също завишиха изискванията си, предвид голямото предлагане на продукти, но се съобразяват и с необходимостта от постигане на разумна крайна цена за техните обекти, които те продават или отдават под наем. Това е от особена важност в условията на криза, което ги кара да не правят компромис с качеството на своите обекти. Частните клиенти са повече от втората група, т.е. държат на качеството при разумна цена. Прави впечатление, че повечето клиенти с еднофамилни къщи, на които оферираме, се ориентират към профилни системи за нискоенергийни и пасивни къщи с тристъклени стъклопакети.

Каква е оценката ви за пазара на дограма към днешна дата?
Поради резкия спад на потреблението на продуктите ни и огромния свободен капацитет на производителите на дограма, наддаването с обратен знак между колеги е масово явление, което обаче води до декапитализиране на фирмите и опасност от фалит. Това са фирми, инвестирали във високопроизводителни и скъпи линии за производство, с банкови кредити, което ги принуждава понякога да продават под себестойност, за да освободят средства за погасяване на задължения към банките. Ситуацията в момента трудно може да се нарече пазар.

Какви са ангажиментите за вас като фирма, които се крият зад известната максима „Клиентът има право”?
При нас максимата е „Клиентът винаги има право”, макар и в редки случаи да изглежда несправедливо за служителите на „Чех-пласт”, но винаги я спазват. Тя е един от ключовете към успеха на фирмата ни, която ние надявам се сполучливо изпълняваме.

Каква е стратегията ви за дейността на фирмата в близко бъдеще?
Запазване висококвалифицираните служители на фирмата, в които са вложени много средства и време за обучение, както и икономическото оцеляване на Чех-пласт ООД. За целта, освен разширяване на портфолиото и нови уникални продукти, изградихме и сертифицирахме Система за производствен контрол (СПК), необходима за СЕ маркировка на продукцията ни. Ориентирахме се към нови европейски пазари, където пробихме, макар и трудно. След едногодишни усилия и доказване, вече ще изнасяме продукти за Италия, където след седмица ще транспортираме и монтираме първата пратка дограма. Изпратихме документи и кандидатстваме за обществена поръчка във Франция, водим предварителни разговори с инвеститори в Австрия. Не успяваме да натоварим мощностите си с поръчки от българския пазар и е обяснимо да търсим нови външни пазари, още повече там, където вече сме били.

Вие бяхте преизбран за председател на сдружение „Български врати и прозорци”. Има ли обективни пречки пред дейността на фирмите от бранша или кризата е все още удобно извинение?
Да, на Общото събрание на сдружението през нуари 2010г. колегите ме преизбраха за още един мандат от две години, за да продължа изпълнението на основните задачи и цели на организацията ни, макар кризата да забави и затрудни работата ни. В сдружението членуват фирми, които работят професионално и качествено, спазват техническите указания на системните доставчици и изпълняват българските и хармонизираните европейски стандарти, а това прави продукцията им по-скъпа и трудно продаваема спрямо тези, които работят комерсиално и опорочават бранша. Затова смятам, че обективните причини пред фирмите са повече от удобните оправдания с кризата. Подчертавам една основна обективна причина: От 01.02.2010г. е в сила БДС EN 14351-1, който регламентира поставянето на СЕ знака върху врати и прозорци (противопожарните са обект на друг стандарт). Проблемът е, че контролът върху правото на фирмите да го поставят или не е много слаб. А в България самосъзнанието не е на високо ниво, което предполага  злоупотреби. Подготовката за първоначално изпитване на продукта за стъклопакетите, разработването и сертифицирането на СПК, както и подписването на договори за каскадно прехвърляне на протоколи за изпитване от системния доставчик е сериозна първоначална материална инвестиция, която в годините изисква финансов ресурс за поддържане. Комерсиалните фирми си спестяват тези разходи, с което продукцията им е по-евтина, а при наличие на слаб контрол си присвояват знака без гореизброените разходи.

Това е основен проблем на бранша, но мога да изброя и други:
- нежелание на общинските и държавни институции, които организират обществени поръчки да изработват документация и изисквания, гарантиращи влагането на продукция, отговаряща на СЕ знака и стандартите;
- липса на коректен и специализиран регистър за фирмите, произвеждащи или монтиращи прозорци, врати и окачени фасади, който да се използва от инвеститори, строителни компании и други заинтересовани;
- липса на норми за правилен монтаж на прозорци, врати и окачени фасади, както е в други европейски държави, като Германия например.

Може ли да се каже, че икономическата ситуация направи по-мъдър този бизнес?
Не, не смятам. В борбата си за оцеляване болшеството от фирмите в бранша станаха по-безразсъдни и склонни на компромиси с качеството.

Кои са основните изводи от тази кризисна ситуация, за Вас като мениджър?
След година и половина в условия на криза, установих, колко е трудно да намирам работа, която преди това сама идваше и дори не смогвахме, като леко недоволствахме от припряността на клиентите ни по отношение на сроковете. Друг важен извод касае разходите – може и по-малко да харчим, за да се издържаме.